Aktuality

Pomocníci pro zdravý úsměv

Pomocníci pro zdravý úsměv
07.12.2017

Aby vaše zuby byly nejen krásné, ale i zdravé, je důležité o celou dutinu ústní řádně pečovat. Na jaké pomocníky při čištění nezapomenout? Tady je přehled těch nejdůležitějších.

MANUÁLNÍ ZUBNÍ KARTÁČEK

Manuální zubní kartáček je nejdůležitějším nástrojem v péči o zuby. Čím má hustější štětiny, tím je jeho čisticí účinek vyšší. Ideálně by měl mít malou hlavu, aby tak bez problémů dosáhl i na menší plošky zubů. Dentální hygienistky a lékaři také doporučují měkčí varianty kartáčků.

 

MEZIUBNÍ KARTÁČEK

Pomocí mezizubního kartáčku se snadno dostanete i do těžko dostupných mezizubních prostor a odstraníte tak nečistoty z těch nejvíce problematických míst. Důležité je vybrat jeho správnou šířku – s tím vám mohou pomoci naše dentální hygienistky. Mezizubní kartáček by se měl používat jednou denně – ráno, nebo večer, bez zubní pasty. Místo zubní pasty můžete případně namočit mezizubní kartáček namočit v dezinfekčním roztoku. Není neobvyklé, že se při prvním čištění objeví krev. To by ale mělo vymizet po zhruba dvou týdnech pečlivého používání.

 

DENTÁLNÍ NIT

Tam, kde není možné použít dentální nit, můžete použít dentální nit. Její používání může být ze začátku náročnější, je to ale otázkou cviku. Můžete vybírat i z různých příchutí dentálních nití.

 

ELEKTRICKÝ ZUBNÍ KARTÁČEK

V reklamách jsou elektrické zubní kartáčky velmi často promované. Zubní lékaři však primárně doporučují pro péči o chrup kartáčky manuální. Původně totiž byly elektrické kartáčky vyrobeny pro lidi, kteří si nemohou nebo nedokážou sami vyčistit zuby běžným kartáčkem (např. handicapovaní lidé). Nedoporučuje se ani pro děti, ty by se měly primárně naučit zacházení s klasickým manuálním kartáčkem.

 

JEDNOSVAZKOVÝ KARTÁČEK

Jednosvazkový kartáček je cenným pomocníkem pro čištění nepřístupných míst, na čištění v oblasti fixních rovnátek nebo „cvičení“ jednoho zubu.

 

ŠKABKA NA JAZYK

Dalším z nástrojů pro péči o zuby je škrabka na jazyk. Měla by se používat jednou denně. Vyplázne se jazyk a dvěma tahy od jeho kořene ke špičce se jazyk vyčistí. Škrabka tímto pomáhá odstranit z jazyka bakterie, a to může pomoci s bojem proti zápachu z úst.

 

ZUBNÍ PASTA

Zubní pasta je běžným přípravkem v péči o zuby. Někteří zubní lékaři zastávají názor, že zubní pasta není potřeba. Ať tak či onak, zubní pasta zpříjemní dech a obsahuje pro zuby velmi prospěšný fluor.

 

ÚSTNÍ VODA

Hlavním účinkem a účelem ústních vod je osvěžení dechu. Velmi často je používají lidé jako jedno z řešení zápachu z úst. Určitě ale není vhodné je používat jako řešení všech problémů v dutině ústní. Pokud vás trápí jakýkoliv problém v ústní dutině, je vhodné preventivně navštívit svého zubního lékaře.

 

ŽVÝKAČKY

Žvýkačky jsou jedním z mála případů, kdy reklama nelže. Žvýkačky totiž pomáhají předcházet zubním kazům, odstraňují plak a zvyšují slinivost. To všechno zubům pomáhá. Ve spojitosti se žvýkačkami se traduje jeden velký mýtus, a to, že žvýkačky poškozují plomby. Pokud ale žvýkačka plombu „vytáhne“, je to známkou toho, že má plomba svoji životnost již za sebou.

 

Pokud si nejste jistí tím, jak o své zuby správně pečovat, naše dentální hygienistky vám s tím rády poradí. Na ošetření se můžete objednat zde.

Další aktuality

Objednejte se k zubaři s celou rodinou

Možnosti platby